Adresa noastra de e-mail este
desprepensii@gmail.com

23 noiembrie 2010

Cumul pensie de urmas cu salariul - conditii si reluare pensie

Intrebare:

“buna seara. ma numesc V.M. si tatal meu a decedat in urma cu 11ani. eu am 20 de ani si sunt la facultate in anu 1 si as vrea sa stiu daca ma angajez cat ar trebui sa iau salariul?sa nu-mi taie pensia si urmatoarea intrebare este daca lucrez(si nu mai iau pensie)si cumva sunt data afara de la locul de munca pot sa fac o cerere pt a-mi da din nou pensia?multumesc”

Raspuns:

In conformitate cu prevederile art. 92 alin. 1 lit. d) din Legea nr. 19/2000 privind sistemul public de pensii, cu modificarile si completarile ulterioare, “plata pensiei se suspenda incepand cu luna urmatoare celei in care:

d) beneficiarul unei pensii de urmas realizeaza dintr-o activitate profesionala venituri brute lunare mai mari de o patrime din salariul mediu brut pe economie, stabilit conform art. 5 alin. (3)”.
Prin urmare, in cazul in care urmasul este angajat cu contract individual de munca, pentru a primi in continuare pensia trebuie sa se incadreze in maxim ¼ din salariul mediu brut pe economie, salariu stabilit prin Legea bugetului asigurarilor sociale de stat la 1836 lei pentru anul 2010.
Astfel, in cazul in care venitul brut, asa cum reiese din declaratiile nominale depuse de angajator la casa de pensii, va fi mai mare de 459 lei RON, indiferent de norma de lucru (norma intreaga sau contract cu timp partial, jumatate de norma) plata pensiei de urmas se suspenda incepand cu luna urmatoare datei angajarii, pentru aceasta trebuind sa inaintati casei teritoriale de pensii o cerere de suspendare si o adeverinta de la noul angajator, din care sa reiasa data incheierii contractului de munca si venitul asigurat.
Dupa incetarea contractului, se vor respecta prevederile art. 93 din acelasi act normativ, drepturile de pensie putand fi reluate, astfel: “Art. 93. - (1) Reluarea in plata a pensiilor suspendate se face la cerere, incepand cu luna urmatoare celei in care a incetat cauza suspendarii, daca cererea a fost depusa in termen de 30 de zile de la data incetarii cauzei suspendarii.
(2) In situatia in care cererea de reluare in plata a fost depusa dupa expirarea termenului de 30 de zile, plata se face incepand cu luna urmatoare celei in care a fost depusa cererea.”
Cu bine,
Specialist pensii.

Un comentariu:

alice* spunea...

stiti daca ai este valabila aceasta situatie in 2012 ? bineinteles cu salariul mediu brut aferent la 2012 ....dar mai este in vigoare cu 1/4 din salariul mediu brut? Multumesc anticipat pt raspuns