Adresa noastra de e-mail este
desprepensii@gmail.com

8 noiembrie 2009

Informatii inscriere pensie

Intrebare:

“Draga Redactie,
Ma intereseaza sa stiu cand pot iesi la pensie daca:
Data nasterii este 05.09.1952
am 27 ani vechime grupa a doua de munca si 10 ani vechime in grupa a treia.
Pot iesi la pensie anticipat la 1.01.2010 ?
Cu multumiri,
E.B.”

Raspuns:

Avand in vedere faptul ca sunteti nascuta la data de 5 septembrie 1952, varsta standard de pensionare este de 59 de ani si 2 luni, iar stagiul complet de cotizare cerut de lege este de 28 de ani si 4 luni.

In conformitate cu dispozitiile art.42 alin.(1) din Legea nr.19/2000, asiguratii care au realizat stagiul complet de cotizare si care si-au desfasurat activitatea total sau partial in conditii deosebite de munca au dreptul la pensie pentru limita de varsta, cu reducerea varstelor standard de pensionare conform tabelului nr.1 din lege.
Prin urmare, daca ati desfasurat activitate in conditii deosebite de munca (grupa a II-a de munca) o perioada de 27 de ani, conform celor specificate de dvs., puteti solicita inscrierea la pensie pentru limita de varsta cu reducerea varstei de pensionare, cu 6 ani inaintea implinirii varstei standard de pensionare, respectiv de la implinirea varstei de 52 de ani si 2 luni, respectiv de la 5 noiembrie 2004.
Potrivit prevederilor legale, daca ati realizat stagiul complet de cotizare, puteti solicita inscrierea la pensie anticipata partiala cu cel mult 5 ani inaintea implinirii varstei standard de pensionare, respectiv la implinirea varstei de 54 de ani si 2 luni.
Prin urmare, cea mai favorabila solutie este inscrierea la pensie pentru limita de varsta, la aceasta data avand deschis dreptul la ambele categorii de pensie, datorita conditiilor deosebite de munca in care ati lucrat (grupa a II-a de munca, potrivit legislatiei anterioare).
Cu bine,
Specialist pensii.

2 comentarii:

Anonim spunea...

Buna ziua. Sant nascut ianuarie 1955. Din 03-08 1973 pana s-au scos grupele am lucrat in grupaII,in continuare pana in prezent lucrez in acelasi loc de munca.
Va intreb cand am conditii de pensie?

Specialist pensii spunea...

Intrucat nu ne faceti precizarea pana la ce data exacta ati benficiat de grupa a II-a de munca, facem presupunerea ca ati beneficiat pana la data de 1 aprilie 2001, respectiv o perioada de 27 ani, 7 luni si 28 zile.
Ceea ce corespunde cu o reducere efectiva, in cazul dvs., de 6 ani din varsta standard de pensionare de 65 de ani.
Prin urmare, puteti beneficia de pensie pentru limita de varsta incepand cu varsta de 59 de ani.